foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/MoudraKocka
info@moudrakocka.cz
Moudrá Kočka

Podpořte domácí vzdělávání a svobodné školy sdílením

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Často se mě ptají na výhody domácího vzdělávání.
 
Obvykle se omezím na krátkou a jednoduchou odpověď (milujeme to!), ale zjistila jsem, že ve skutečnosti je tam celá řada výhod. Tak jsem si sedla, abych o tom popřemýšlela a přišla jsem na deset nej výhod, které nám domácí vzdělávání přináší.
 

Mých deset nej důvodů pro domácí vzdělávání

 

1. Vzdělávání

1. Vzdělávání

Překvapivě je toto jedna z nejméně zmiňovaných námitek, které lidé vznášejí, když se se mnou baví o mých důvodech pro domácí vzdělávání.

Stále jsem ohromena tím, v jakém rozsahu a do jaké hloubky se učíme (a mám pocit, že jsme se toho dotkli jen povrchně!). Když vzděláváte doma, učení nikdy nekončí.

Vzdělávání se nemusí přizpůsobovat jen zájmům dětí, vzdělávání v reálném životě zabírá také velmi podstatnou část (vaření, udržování knih, pořádání večírku). Díky tomu, že udržujeme učení svěží a zajímavé, můžeme vypěstovat v dětech hluboký zájem a přání dozvědět se o světě okolo nich a porozumět mu.

Pro mě je to jedna z největších výhod domácího vzdělávání.

 
 

Číst dál: Výhody domácího vzdělávání

"Unschooling normální školní systém úplně převrací. V normálním školním systému se dětem říká, kdy co mají dělat. I když se zajímají o něco jiného, co je drahocenné a důležité. A pokud mají k tématu otázky, nemáte již čas na ně odpovídat, protože musíte již řešit něco jiného.

Unschooling, tak jak ho chápu já, přistupuje k věcem tak, že poskytuje dětem materiál, který mohou zkoumat svým vlastním způsobem, a raději věci nekomentujeme, protože my dospělí jsme obvykle zvyklí mluvit příliš a příliš tak zasahujeme do jejich procesu učení. To ale neznamená, že je necháme napospas vlastnímu osudu, jsou zde stále jasné hranice a pravidla. Poskytujeme jim prostor pro to, aby se mohly učit svou vlastní cestou a přicházet si na své vlastní závěry.

Dáváme jim svobodu, aby toto mohly dělat. Důvěřujeme jim, že to samy dokážou, nenutíme je a neučíme jako učitel z pohledu shora, který hovoří dolů k dětem. Hovoříme na úrovni z očí do očí, oceňujeme jejich vlastní postupy a podporujeme je, aby se mohly samy nacházet a vyjadřovat se, zlepšovat se ve věcech, které je zajímají.

To jsou momenty, kde se snažíme raději mlčet. Pokud se však děti samy začínají ptát, musíme jim být k dispozici a všechno jiné nechat stranou. Tady vidím ten opačný přístup unschoolingu v porovnání s normálním školním systémem."

Celý článek viz níže.

Číst dál: Jak vzděláváme naše děti, když cestujeme (Unschooling + Worldschooling)


Copyright © 2019 Moudrá Kočka Rights Reserved.